Skip to content
← Wróć do aktualności
Kolejne rodziny z Osiedla Maltańskiego dostały mieszkania
20.09.24

Kolejne rodziny z Osiedla Maltańskiego dostały mieszkania

Już cztery rodziny mieszkające do tej pory na Osiedlu Maltańskim zostały zakwalifikowane na listy oczekujących na mieszkania. Kolejnych kilkadziesiąt rodzin zaczęło rozmowy z zarządcą terenu na temat opuszczenia osiedla. Wobec nich zarządca wstrzymał podejmowanie innych działań. W kwietniu tego roku nowy zarządca terenu poinformował mieszkańców, że ostatecznie muszą opuścić teren nieruchomości. Jednocześnie wielokrotnie zachęcał wszystkich do kontaktu, by omówić sposób wyprowadzki. Skorzystało z tego kilkadziesiąt rodzin. Podczas<a href="https://osiedlemaltanskie.pl/?p=226">Continue reading <span class="sr-only">"Kolejne rodziny z Osiedla Maltańskiego dostały mieszkania"</span></a>

Już cztery rodziny mieszkające do tej pory na Osiedlu Maltańskim zostały zakwalifikowane na listy oczekujących na mieszkania. Kolejnych kilkadziesiąt rodzin zaczęło rozmowy z zarządcą terenu na temat opuszczenia osiedla. Wobec nich zarządca wstrzymał podejmowanie innych działań.

W kwietniu tego roku nowy zarządca terenu poinformował mieszkańców, że ostatecznie muszą opuścić teren nieruchomości. Jednocześnie wielokrotnie zachęcał wszystkich do kontaktu, by omówić sposób wyprowadzki. Skorzystało z tego kilkadziesiąt rodzin. Podczas każdego ze spotkań ustalany jest dokładnie status nieruchomości, zasady jej opuszczenia, a także prezentowane są możliwości uzyskania wsparcia od samorządu. Mieszkańcom ogródków przysługują takie same prawa jak innym mieszkańcom Poznania. Przedstawiciele zarządcy pomagają w wypełnieniu wniosków. Cztery rodziny znalazły się już na listach oczekujących na mieszkania – w tym jedna na mieszkanie w TBS, a dwie na socjalne. Dopóki nie otrzymają kluczy, będą mogły przebywać na terenie osiedla. Pozostałych kilkadziesiąt wniosków czeka na rozpatrzenie.

Natomiast do tych rodzin, które nie zgłosiły się do zarządcy, w ubiegłym tygodniu wysłano informacje o rozwiązaniu umów dzierżawy, bądź o nieprzedłużaniu umów, które wygasają w końcem tego roku. Wezwano je również do wydania nieruchomości. Po otrzymaniu tych pism kolejnych kilkadziesiąt rodzin zgłosiło się do zarządcy i umówiło się na spotkania. Z osobami, które dostaną pozytywną odpowiedź o spełnieniu kryteriów i zakwalifikowaniu się na listę mieszkań socjalnych lub komunalnych, bądź TBS, zarządca będzie podpisywał specjalne porozumienia. Na ich mocy będą mogli pozostać na terenie osiedla do czasu uzyskania kluczy do nowego mieszkania. W czasie trwania składania wniosków o mieszkanie od miasta zarządca nie prowadzi innych działań wobec mieszkańców, którzy podjęli z nim dialog.

Teren osiedla od XII wieku należał najpierw do zakonu Joannitów, a potem parafii św. Jana Jerozolimskiego. Przed wojną został udostępniony niezamożnym osobom, by mogły uprawiać tu warzywa i owoce. Po wojnie komunistyczne władze bezprawnie przejęły teren i utworzyły tam ogródki działkowe. 30 lat temu ogródki zostały wykreślone z rejestru. Od lat większość umów dzierżawy było przedłużanych okresowo z zastrzeżeniem, że prędzej czy później nadejdzie moment, że trzeba będzie się wyprowadzić. Teren osiedla przeznaczony jest w miejskich planach zagospodarowania pod zabudowę wielorodzinną. Wszystkie obecnie istniejące zabudowania to samowole budowlane.