Wypowiedzenia umów dzierżawy na osiedlu Maltańskim
Liczne grono rodzin z terenu nieruchomości przy ulicy Warszawskiej w Poznaniu zgłosiło się do zarządcy tego terenu i zaczęło dialog w sprawie opuszczenia zajmowanych parceli. Pozostałe osoby, które mimo wielu apeli o wspólne szukanie porozumienia, nie zgłosiły się do zarządcy, właśnie otrzymały wezwania do wydania nieruchomości. W zależności od rodzaju umowy dzierżawy – albo z końcem tego roku, albo za 12 miesięcy. W kwietniu tego roku nowy zarządca terenu poinformował mieszkańców,<a href="https://osiedlemaltanskie.pl/?p=227">Continue reading <span class="sr-only">"Wypowiedzenia umów dzierżawy na osiedlu Maltańskim"</span></a>
Liczne grono rodzin z terenu nieruchomości przy ulicy Warszawskiej w Poznaniu zgłosiło się do zarządcy tego terenu i zaczęło dialog w sprawie opuszczenia zajmowanych parceli.
Pozostałe osoby, które mimo wielu apeli o wspólne szukanie porozumienia, nie zgłosiły się do zarządcy, właśnie otrzymały wezwania do wydania nieruchomości. W zależności od rodzaju umowy dzierżawy – albo z końcem tego roku, albo za 12 miesięcy.
W kwietniu tego roku nowy zarządca terenu poinformował mieszkańców, że ostatecznie muszą opuścić teren nieruchomości. – Zdajemy sobie sprawę, że wiele rodzin ma problem ze znalezieniem nowego mieszkania, część z nich jest też emocjonalnie związana z tymi nieruchomościami – mówi Adam Winogradzki, przedstawiciel zarządcy. Dlatego zarządca kilkakrotnie prosił mieszkańców o kontakt, by omówić sposób opuszczenia nieruchomości. Również apelował do nich o zgłaszanie się do instytucji miejskich, by poznali możliwości pomocy ze strony samorządu. Pierwsza z mieszkanek, która się zgłosiła do miasta, właśnie została wpisana na listę najemców TBS. Po przekazaniu jej kluczy do nowego mieszkania zarządca pomoże w przeprowadzce.
Kilkadziesiąt rodzin jest w stałym kontakcie z zarządcą w sprawie ustalania sposobu opuszczenia nieruchomości. Rodziny te pisma o wypowiedzeniu nie otrzymały. Natomiast ci mieszkańcy, którzy nie zgłosili się do zarządcy, właśnie dostają pisma z kancelarii prawnej. Dzierżawcy z umowami czasowymi, kończącymi się 31 grudnia dostają informację o nieprzedłużaniu umowy wraz z wezwaniem do wydania nieruchomości do tego dnia.
Zarządca terenu podkreśla, że osoby, które do tej pory jeszcze się nie zgłosiły, mogą to jeszcze zrobić, ale czasu na to jest coraz mniej. Adam Winogradzki przypomina, że poszukiwania lokalu miejskiego trwają i im szybciej się rozpoczną, tym szybciej będzie można uzyskać decyzję miasta.
Teren osiedla od XII wieku należał najpierw do zakonu Joannitów, a potem parafii św. Jana Jerozolimskiego. Przed wojną został udostępniony niezamożnym osobom, by mogły uprawiać tu warzywa i owoce. Po wojnie komunistyczne władze bezprawnie przejęły teren i utworzyły tam ogródki działkowe. 30 lat temu zostały one wykreślone z rejestru ogródków działkowych. Od lat większość umów dzierżawy było przedłużanych okresowo z zastrzeżeniem, że prędzej czy później nadejdzie moment, że trzeba będzie się przeprowadzić. Teren osiedla przeznaczony jest w miejskich planach zagospodarowania pod zabudowę wielorodzinną.